Електронна пошта

info@creopharm.com.ua

Телефон

(044) 222-53-65

Корисна інформація

Лікування гострого і хронічного циститу з використанням метилтіонінія хлориду - що нового?

Актуальність гострого і хронічного циститу, поширеність, частота рецидивів.

Вважається, що кожна жінка один раз в житті переносить гострий цистит. За даними МОЗ України у 25-50% жінок, Які перенесли ГЦ, протягом року розвиваються рецидиви циститу (Уніфікованій клінічний протокол медичної допомоги 2011).

Більшість рецидивів виникають в перші 3 місяці після лікування попереднього епізоду [6]. Більше 60% випадків гострого неускладненого циститу залишається без належного лікування. У разі самовільного лікування неускладненого циститу захворювання рецидивує протягом року майже у половини жінок [7]. (Хронічний цистит: нове в діагностиці та лікуванні | # 07/08 | Журнал «Лікуючий лікар»)

Проблема хронічного циститу ускладнюється зростанням стійкості уропатогенних штамів E.coli (збудник в 85-95% випадків) до антибактеріальних препаратів, які традиційно широко призначають при інфекціях сечовивідних шляхів. Дуже часто рівень резистентності до деяких препаратів антибактеріальної терапії досягає 30-50% [2] (Сімейна Медицина №1 (57), 2015. Дослідження ефективності використання препарату Діурол в комплексному лікуванні ...).

Бактеріальні плівки, стійкість збудника і внутрішньоклітинні бактеріальні співтовариства як причини недостатньої ефективності.

Порушення уродинаміки, зниження неспецифічної і специфічної імунної захисту, безконтрольне використання АБ ведуть до утворення бактеріальних плівок на слизовій сечового міхура (Ефективність антисептика Декасан в комплексному лікуванні ... 2012). Останнім часом говорять про внутрішньоклітинних бактеріальних спільнотах (intracellular bacterial communities), які розташовуються в епітелії під біоплівки. Вони складно піддаються АБ терапії, тому що для досягнення ефекту потрібно концентрація АБ в 1000-1500 перевищує ефективну для позбавлення від планктонної форми збудника і розглядаються як найважливіша причина рецидивів гострого циститу (Biofilm and Urogenital Infections, Clinical Management of Complicated Urinary Tract Infection. 2011.).

Метилтіонінія хлоридом в лікуванні циститу ефективний в тому числі при фотодинамічної терапії. Кроком вперед у лікуванні хронічного циститу стала фотодинамічна терапії з хлоридом метилтіонінія (МТ). Було доведено, що лазерне випромінювання певної довжини хвилі і високої інтенсивності може надавати позитивний ефект патологічно змінених клітин .МТ - похідне фенотіазину, відноситься до списку життєво важливих препаратів ВООЗ. Причиною активного вивчення МТХ в урології в 21 столітті стали здатність МТ: 1. глибоко проникати в епітелій, 2. руйнувати біоплівку і 3. забезпечувати бактерицидний ефект. Фотодинамічна терапія із застосуванням МТХ дозволяє прибирати біоплівки з Pseudomonas aeruginosa, що показано в дослідженні (Mark Wainwright Biofouling, 2002 Vol 18 (4), pp 247-249).

Метилтіонінія хлорид сприяє екстернелізаціі збудників з уротелію.

Практикуючим урологам було цікаво побачити, що МТХ надає пряму інгібуючу дію на формування і зростання біоплівок Candida albicans, що показано в дослідженні 2018 р., Особливістю даного дослідження стало підтвердження дії МТХ без додаткового опромінення лазером, що зробило МТ практичним інструментом в урології. (Rahul Pal, Moiz Nonphotodynamic Roles of Methylene Blue. Journal of Pathogens Volume 2018, Article ID 3759704, 13 pages). Бактерицидний ефект МТХ без лазерного опромінення в 2006р. підтвердила дослідницька група проф. Nikolaos S. Soukos, з Массачусетса (Photodynamic Therapy for Endodontic Disinfection. JOE-Volume 32, Number 10, October 2006). Висновки дослідника: «гідрофільність МТ, його низька молекулярна маса і позитивний заряд молекули дозволяє проникати через порін-протеїнові канали зовнішньої мембрани грам-негативної бактерії» звучать актуально для практичних урологів, тому що саме грам-негативна E.coli продовжує залишатися основною причиною циститу. Ряд дослідників роблять висновок про можливість МТ до екстернелізаціі, тобто усунення збудника знаходиться в глибоких шарах перехідного епітелію сечового міхура.

Слід сказати, що в Світі вже присутні кілька комбінованих засобів для лікування гострого циститу і профілактики його рецидивів з МТХ. Дослідження одного з таких засобів опубліковано в 2008р (Geller, M & Gama Recurrent urinary tract infections: Evaluation of the prophylactic efficacy of urinary antiseptics methenamine and methylthioninium chloride. Revista Brasileira de Medicina. 65. 367-371.) І продемонстрував, що МТХ достовірно зменшував частоту рецидивів циститу через 3 і 6 місяців. В Україні першим продуктом з МТ стала Пембина-Блю - комбінований засіб на основі уросептика метилтіонінія і рослинних екстрактів з антисептичним і репаративним ефектом. Пембіна-Блю містить 30 мг МТ, і сприяє зменшенню симптомів, попередження рецидивів, руйнування бактеріальних плівок і усунення збудника з уротелію. Пембіна-Блю, застосовується по 1 капсулі 2 рази на день пацієнтам з гострим і рецидивуючим циститом.

Дізнатися більше